Zobacz koszyk

Sklep internetowy kawa - Palarnia BlendSklep internetowy kawa - Palarnia Blend
InstagramFacebook

KAWA PRZELEWOWA

AKCESORIA

BON PODARUNKOWY

CZEKOLADA

HERBATY

KAWA DO ESPRESSO

TORBY

  • Ziarna pełne pasji - kawa świeżo palona
  • Palarnia kawy Blend |

GATUNKI KAWY

Zasadniczo rozróżniamy dwa podstawowe gatunki kawy: Arabika (Coffea arabica) i Robusta (Coffea canephora). Pierwsza z nich powszechnie uważana jest za szlachetniejszą odmianę, a druga ma opinię tej brzydkiej siostry. Składa się na to wiele czynników, niemniej jednak obie - mimo, iż tak różne - mają wiele wspólnego. Budowa genetyczna pokazuje, że Robusta jest rodzicem Arabiki. Coffea canephora skrzyżowała się z gatunkiem zwanym Coffea euginoides (dzika odmiana kawy) na terenach Sudanu. Jeśli popatrzymy na mapie gdzie leży południowa część Sudanu, a gdzie Etiopia i połączymy fakty nagle staje się jasne dlaczego to właśnie Etiopia powszechnie uznawana jest za ojczyznę kawy . Warto również powiedzieć, że kawa rośnie na kuli ziemskiej wokół tzw. pasa kawowego rozciągającego się wraz z równikiem.

Mówiąc o właściwościach i charakterystyce odmian Arabika i Robusta - są one przeciwieństami. Pierwsza nich rośnie wysoko, nie jest odporna na choroby, jej uprawa wymaga sporych nakładów pieniężnych i uwagi farmerów, odpowiednich warunków. Ma niższą zawartość kofeiny, ale za to odwdzięcza się zróżnicowanym i wielopoziomowym smakiem. Szacuje się, że na światowym rynku sprzedaży dominuje Arabika - ok. 60%. Robusta rośnie nisko, jest odporna na choroby, jej uprawa jest bardziej wydajna, wymaga mniejszych nakładów finansowych. Zawiera także więcej kofeiny, ale jest gorzka i w smaku często przypomina tytoń, paloną gumę, drewno, dym. Występuje ona głównie w kawach rozpuszczalnych i jako dodatek do mieszanek espresso. Palarnia Blend używa jedynie najwyższej jakości świeżo palonych ziaren gatunku Arabika.

Należy jeszcze wspomnieć o mało znanym gatunku kawy liberyjskiej (Coffea liberica). Drzewko kawowe daje duże owoce i nietypowe ziarna, a sam napar jest podobny w smaku do robusty charakteryzując się wysoką goryczą i niską kwasowością.

Tak jak natura potrafi zaskoczyć nas swoją różnorodnością chociażby przy zwyczajnych jabłkach np. lobo, jonagold, gloster - tak również będzie i w przypadku drzewek kawowca. Przeglądając ofertę palarni Blend będzie można się spotkać z różnymi odmianami botanicznymi jak np.: typica, heirloom, bourbon, caturra, SL-28, catuai, pacamara, geisha. Różnią się one występowaniem, różnorodnością plonów, odpornością na choroby, wysokością, wielkością owoców, łatwością uprawy, częstością owocowania i przede wszystkim smakiem. Ciekawym przypadkiem jest wymieniona jako ostatnia gesha. Pierwotnie pochodzi z Afryki i jest bardzo kapryśna jeśli chodzi o warunki uprawy (minimum 1500 m n.p.m.). Najlepiej zaadaptowała się w Panamie i od samego początku nie przestała zadziwiać swoją kompleksowością. Można w niej poczuć wszystkie dostępne smaki i aromaty - owoce, słodycz i nuty kwiatowe. Obecnie ceny na aukcjach zostały wywindowane bardzo wysoko z powodu ogromnego zainteresowania oraz ograniczeń technicznych. Zdecydowanie jest grzechu warta, jednak trzeba uważać - nie każda kawa zawierająca w nazwie słowo gesha gwarantuje niezapomniane doznania smakowe- zależy to przede wszystkim od miejsca i warunków uprawy.

Powrót

Kontakt

Palarnia Blend Paweł Żyłka
ul.Wrocławska 3
58-125 Pszenno
Dolny Śląsk

Sklep z kawą przy trasie:
Wałbrzych - Świdnica - Wrocław

info@palarniablend.pl

Telefon

tel. 533 881 208, tel. 609 161 778

InstagramFacebook

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Palarnia Blend, Wrocławska 3, 58-125 Pszenno. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję