Zobacz koszyk

Sklep internetowy kawa - Palarnia BlendSklep internetowy kawa - Palarnia Blend
InstagramFacebook

KAWA PRZELEWOWA

AKCESORIA

BON PODARUNKOWY

HERBATY

KAWA DO ESPRESSO

ZESTAWY

  • Ziarna pełne pasji - kawa świeżo palona
  • Palarnia kawy Blend |

OWOC KAWOWCA

DOJRZEWANIE

Zanim farma będzie mogła liczyć na pierwsze zbiory mijają 3 lata. W tym czasie nasiona kiełkują w żyznej ziemi i wypuszczają pierwszy pąk zwany "żołnierzem", wyglądający jak małe ziarenko kawy.

Z reguły sadzonki rosną szybko i po 6-12 miesiącach opuszczają szkółkę, a następnie przenoszone są w odpowiednią część farmy. Ich wzrost zależy od wielu czynników: temperatura, wilgotność, zacienienie, pielęgnacja. Owoce dojrzewające wolniej, na wyższej wysokości będą posiadać bardziej złożony smak. Zbiór najczęściej odbywa się raz w roku (czasem dwa). Drzewa kwitną obficie na biało wraz z porą deszczową. Owocowanie trwa do 9 miesięcy, w zależności od odmiany i warunków.

BUDOWA


Kawa jest szczególna z wielu względów- jednym z nich jest fakt, że jest jedyną rośliną, której pestki są dla nas bardziej wartościowe niż owoce. Mówiąc o kawie każdy z nas widzi oczami wyobraźni świeżo palone, brązowe ziarna magicznie później zamieniane w czarny napar. Pierwotnie ziarenka kawy mają kolor zielony i same w sobie pachną trawą. Wokół nich, poczynając od góry, znajduje się skórka skin, miąższ pulp, pektyna mucilage, łuski parchment, skórka pergaminowa silverskin oraz dwa ziarenka kawowca bean seed. Owoce należy zbierać, gdy są najbardziej czerwone - mają wtedy najwięcej cukrów, które później zaprocentują w pysznym naparze. Ziarna poddawane są obróbce cieplnej w piecu, co skutkuje zmianą ich koloru na brązowy.

ZBIÓR


Troska o kawę segmentu specialty zaczyna się od samego początku na farmie. Zbieranie owoców również przyczynia się do końcowej jakości produktu. Wyróżnia się trzy sposoby: maszynowy (na plantacjach przemysłowych), stripping - obrywanie całych gałęzi, picking - ręczny zbiór jedynie dojrzałych owoców. Pierwszy stosowany jest na dużą skalę, głównie w Brazylii. Jest to najtańszy sposób używany na płasko położonych plantacjach, jednak generuje spore straty w postaci zrywania niedojrzałych owoców i niejednokrotnie całych gałęzi. Stripping (obrywanie całych gałęzi) - również generuje sporo strat. Najczęściej jest wykonywany na stromym terenie przez pracowników farm. Zbieranie ręczne generuje duże koszty przy zatrudnieniu, ale ma niebagatelny wpływ na jakość produktu, gdyż zbieracze (ang. picker) docierają tylko do dojrzałych i najbardziej czerwonych owoców pozostawiając te wymagające dalszego dojrzewania.

Powrót

Kontakt

Palarnia Blend Paweł Żyłka
ul.Wrocławska 3
58-125 Pszenno
Dolny Śląsk

Sklep z kawą przy trasie:
Wałbrzych - Świdnica - Wrocław

info@palarniablend.pl

Telefon

tel. 533 881 208, tel. 609 161 778

InstagramFacebook

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Palarnia Blend, Wrocławska 3, 58-125 Pszenno. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję