Zobacz koszyk

Sklep internetowy kawa - Palarnia BlendSklep internetowy kawa - Palarnia Blend
InstagramFacebook

KAWA PRZELEWOWA

AKCESORIA

BON PODARUNKOWY

CZEKOLADA

HERBATY

KAWA DO ESPRESSO

ZESTAWY PORÓWNAWCZE

  • Ziarna pełne pasji - kawa świeżo palona
  • Palarnia kawy Blend |

TIMOR PARAMI WASHED

Dystrykt: Ermera
Wieś: Parami
Wysokość upraw: 1700-1800 m n.p.m.
Gatunek: 100% Arabica
Odmiany: Timor Hybrid, Typica
Obróbka: mokra
Zbiór: 2021
Stopień palenia: jasny
Profil smakowy: orzechy makadamia - cytrusy - rumianek - białe winogrona
Data palenia: maksymalnie 14 dni wstecz od złożenia zamówienia
Z nieskrywaną ekscytacją - po raz pierwszy - mamy okazję zaprezentować Wam ziarna z Timoru Wschodniego! Ta malutka wysepka znajduje się w bliskim sąsiedztwie Australii, jak sami będzie się mogli przekonać - ma bardzo wiele smaku do zaoferowania!
Timor Wschodni jest jednym z najmłodszych krajów na świecie - uzyskał niezależność w 2002 r. Po ustabilizowaniu sytuacji politycznej przyszedł czas na rozwój sektora rolniczego, który powoli staje się filarem ekonomicznym tej małej wysepki. Uprawa kawy, zaraz po wytwórstwie oleju, stanowi główną siłę napędową gospodarki.
Mokry młyn Raimutin został zbudowany w 2018 roku. Jest to miejsce gdzie odbywa się obróbka wisienek kawowca z okolicznych terenów. Obecnie pełni również funkcję szkoleniową dla zainteresowanych farmerów. Specialty coffee cieszy się rosnącym zainteresowaniem, gdyż duża część kaw z Timoru idzie na rynek ziaren commodity. Cała praca związana z polepszeniem jakości odzwierciedla się później nie tylko w lepszym produkcie końcowym, ale również w wyższym wynagrodzeniu dla farmera.
Pierwszy etap produkcji to segregacja pod względem dojrzałości. Do zbiornika z wodą wrzucane są wisienki kawowca i te najbardziej dojrzałe opadają na dno, a te unoszące się u góry są zbyt lekkie, by przejść selekcję wstępną. Następnie ma miejsce ręczne wybieranie wisienek gorszej jakości, a te najlepsze wędrują do depulpera celem oddzielenia ziarna od miąższu. Fermentacja ziaren trwa przez 24 godziny, kończy się myciem i kolejną kontrolą jakości. Ziarna suszy się 15-20 dni na podwyższonych łożach do osiągnięcia 14% wilgotności - dbając jednocześnie o regularne obracanie. Następnie ziarna transportuje się do niższych partii terenu, gdzie jest wyższa temperatura. Tam osiąga się oczekiwane 10-12% wilgotności i w suchym młynie Railaco przygotowuje się je do eksportu.
Timor Parami Washed to kawa delikatna, z przyjemną kwasowością. Z początku bardzo słodka, w niższych temperaturach pokazuje więcej owoców. Naparowi towarzyszy delikatna ziołowość i kremowo-orzechowy finisz, nuty rumianku nie są oczywiste. Gdzieś pomiędzy czuć średnią kwasowość cytrusów i białych winogron. Jesteśmy urzeczeni tym jak Timor Parami smakuje i jak cudowny jest w swojej odmienności. Napar nie przypomina właściwie niczego klasycznego, jest bardzo nietuzinkowy, dużo dzieje się na poziomie niuansów. Ziarna nie sprawiają problemów przy parzeniu, są bardzo uniwersalne. W metodach przelewowych wychodzą słodsze, w Aeropressie można znaleźć więcej kwasowości. Gorąco polecamy!
Warunki przechowywania
Przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym i zacienionym miejscu oraz szczelnie zamkniętym opakowaniu.

kawa słodkaKawa słodka
Kawa ziarnista 129.00 zł
Kawa ziarnista 70.00 zł
Kawa ziarnista 40.00 zł
  • Wypalona pod:
    Przelew

Zmień, jeżeli chcesz zmielić kawę:

Powrót

Kontakt

Palarnia Blend Paweł Żyłka
ul.Wrocławska 3
58-125 Pszenno
Dolny Śląsk

Sklep z kawą przy trasie:
Wałbrzych - Świdnica - Wrocław

info@palarniablend.pl

Telefon

tel. 533 881 208, tel. 609 161 778

InstagramFacebook

Do góry
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Palarnia Blend, Wrocławska 3, 58-125 Pszenno. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję